U okviru projekta „Drvopreradom za očuvanje životne sredine i osnaživanje preduzetništva“ realizovana je prva od planiranih četiri radionica koje se bave uticajem drvoprerade na ekonomiju.
Koordinator Projekta je naglasio da se Projekat realizuje u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa 14 lokalnih samouprava u Crnoj Gori, među kojima su Berane i Andrijevica, čineći klaster ,,Zajedno za sjever”.
Nakon kratkog upoznavanja sa učesnicima radionice, koji su iskazali svoja očekivanja, predstavljene su aktivnosti projekta sa akcentom na e
dukaciju stanovništva o važnosti drvoprerade kao nasiocu preduzetništva i čuvaru životne sredine.
UTICAJ drvoprerade na lokalnu zajednicu neminovno nameće ANALIZA svih faktora drvoprerađivačke proizvodnje: sirovinska baza, kadrovski potencijali, tržište, okr
uženje.
Kroz prezentaciju predstavljanje su i nadležnosti koje ima Uprava za gazdovanje šumama i lovištima Crne Gore,
koja u svojim dokumentima predstavlja sirovinsku bazu i vlasničku strukturu šuma, način gazdovanja i korišćenja šuma.
Predstavnici drvoprerađivačkih firmi su zajedničkog stava da dosadašnji modeli koncesija nisu prepoznavali mala i mikro preduzeća i da je potrebno još više raditi u tom pravcu. Takođe su mišljenja da nadležne institucije treba da imaju više sluha za domaće proizvode (Crna Gora) i da buduće donošenje planske dokumentacije, odluka i sl treba usmjeriti na domaći proizvod a ne na uvozni.
Ovakav poslovni ambijent bi značajno poboljšao atmosferu u drvoprerađivačkoj industiji, povećali bi se proizvodni kapaciteti, broj radnih mjesta, plate a značajno smanjio izvoz sirovine i uvoz proizvoda od drvenih sortimenata.
Predavač: profesor Nusret Gargović